A kisjelű erősítők elsődleges feladata a mikrofonok, hangszedők és egyéb néhány mV feszültséget előállító eszközök jelének jól kezelhető szintre történő erősítése.
Ezen feszültségek szintje gyakran alig haladja meg néhány alkatrész saját zaját. Éppen ezért fontos a jó minőségű, kis zajú eszözök használata megfelelő kapcsolási elrendezésben,
és a megfelelően szűrt tápfeszültség, és a lehető legrövidebb árnyékolt vezetékek használata. Na de lássuk a kapcsolásokat.
Elektretmikrofon-erősítő. Igen kis méretben megépíthető, én több példányt SMD alkatrészekkel raktam össze, és nagyon szép hangot produkál néhány elektret-patronnal.
Az Rm=1.2k ellenállás pontos értékének meghatározásához érdemes először trimmert beforrasztani, és azzal megkeresni a legjobb hangzást. A 470k cseréje magasabb feszültségeknél
válhat szükségessé, a 10-100n kondenzátor pedig a túlzott magashang átvitelét akadályozza meg. Akár el is hagyható. A táp akár 12-24 V-ig is emelhető. Az Rm elhagyásával más célokra is alkalmas.
Általános célokra használható előerősítő. A P1-gyel széles határok között beállítható a fokozat erősítése. T1 pozíciójában mindenképp valamilyen kis zajú tranzisztort alkalmazzunk.
Mivel a kimenete jól terhelhető, így akár vonalerősítőnek, vagy fejhallgató meghajtására is alkalmas lehet.
Univerzális előerősítő 3 tranzisztorral.
Mint az előző kapcsolás, ez is jó minőséget biztosít, és általános célokra használható.
Sztereo mikrofonerősítő. Dinamikus mikrofonokhoz illeszkedik az alábbi sztereo erősítő, de természetesen monoban is megépíthető. A tranzisztorok feltétlenül "C" jelzésű kis zajú típusok legyenek.
Oldal tetejére
|